Перша Божа заповідь

„Хай не буде в тебе інших богів окрім Мене” 

Живемо в християнській державі і більшість із нас вважають себе християнами, але, дивлячись на наше суспільство, можна сказати, що в нашому суспільстві і в нашому житті є мало християнського. Не дивлячись на те, що християнство в Україні існує вже більше тисячі років, сміливо можна сказати, що ми все ж таки залишаємося язичницькою країною, ми не навчилися бути справжніми християнами. Так, наша Батьківщина дала Церкві багатьох святих, багато людей віддало своє життя за віру, за любов до Батьківщини, особливо в часи комунізму, коли було знищено багато храмів, коли в нас хотіли забрати Бога. А там, де немає Бога, своє коріння запускає диявол. Він є ворогом Бога і ворогом людини. Диявол – не якась казкова істота чи міф, він реальний. Його завдання – погубити душу людини, віддалити її від Бога, засіяти в людських серцях зло, ненависть, розбрат. Та найголовніше його завдання – зробити так, щоб люди не вірили в Бога і не довіряли Йому. Саме тому він використовує різні методи, щоб перешкодити людям вірити в Бога. Він є дуже хитрий, інтелігентний. Біблія називає диявола батьком обману чи брехні.

Будучи священиком і працюючи серед різних людей, в різних містах України, я помітив, що наші люди дуже мало знають про Бога. Люди не читають Святого Письма. Вони не лише не знають, але й не хочуть знати. Бога, відставляють на другий план, Він їх не цікавить. А щоб вірити в Бога, то треба Його знати. В наші часи ніхто не забороняє ходити до церкви, є чимало духовної літератури, можна відвідувати уроки катехизму. Треба тільки хотіти. Диявол використовує наше незнання та нерозуміння і атакує у найболючіше і найвразливіше місце.

З душпастирської практики можу сказати, що диявол зазіхає на чистоту нашої віри- він змішує віру в Бога з численними забобонами, прикметами. Нерідко пересічній людині дуже важко відрізнити правдиву віру і вигадку чи забобон, адже в них усі сліпо вірять. Хочу вам пригадати, що гороскопи, ворожіння, забобони, гадання на картах, виливання воску, викачування яєць, викликання духів померлих, поклоніння демонам, астрологія – все це є гріхом проти першої заповіді: ”Хай не буде в тебе інших богів окрім Мене (Вих. 20, 3 ; Втор. 5, 7 ) .

Варто звернути увагу на забобони, адже вони дуже міцно вкорінились в наше життя. Наприклад, якщо чорний кіт перейшов дорогу – спіткає нещастя, або якщо людина перейшла дорогу з порожніми відрами – також буде нещастя; в потяг повинен першим сісти мужчина, а не жінка, бо також буде нещастя; не можна свистіти в хаті, бо грошей не буде; щоб не врекли треба вчепити шпильку, або білизну одягнути навиворіт; якщо бачиш гарну дитину, треба поплювати, щоб не вректи, не можна відмовляти вагітним, бо всі речі миші погризуть; на Благовіщення не можна нікому нічого давати; в хату повинен першим зайти чоловік, а не жінка; у свято Введення Пресвятої Діви Марії в храм всі жінки мають сидіти вдома; якщо загубилася якась річ у хаті, треба перевернути кришку на столі і річ знайдеться; на свято Чесної глави не можна нічого різати і брати ніж до рук; не можна нічого залишати в лікарні; до Благовіщення не можна працювати на городі; під померлого кладуть ножиці; вагітним не можна дивитися на мерця, переходити дорогу, коли несуть мерця; не можна дивитися через вікно на мерця; рідні покійного не мають права виносити труну з дому і закопувати мерця на цвинтарі; якщо покійник жінка, то в руки кладуть образок Матері Божої, а якщо чоловік, то Ісуса Христа, але ні в якому разі не можна класти в руки образок Матері Божої з дитятком Ісус; шнурок, яким звязують ноги покійника використовують для магії; коли хтось помер, то закривають в хаті дзеркала, зупиняють годинник, в труну кладуть гроші, щоб на тому світі душа заплатила за вхід в рай; не можна виносити сміття з дому ввечері; не можна вітатися або давати щось через поріг.

Таких забобонів є багато, про них можна говорити і говорити, вони не мають нічого спільного з релігійністю, а люди, котрі в них вірять повинні задуматися чи є вони справжніми християнами, бо людина, яка вірить в забобони не може називатися правдивим християнином. Віра в Бога повинна бути чистою, вільною від забобонів. Також я помітив, коли відправляв ритуал похорону, що на похоронах знаються найбільше жінки, особливо бабці, тому вони командують що і як треба робити. Не слухають священика, бо „що там священик може знати”, не раз показують своє незадоволення, гнів, кажучи: „Ми більше знаємо, бо нам наші бабці передали знання. То нічого, що священик вчився 6 років в семінарії і Бог дав йому владу навчати, ми самі будемо навчати”. І ще є такий дуже знаний і популярний забобон: не справляти весілля у високосному році. Не вірять в Бога, не довіряють Богові, не розуміють, що Бог ними піклується, що любить їх, а бояться забобонів і вірять в забобони.

Така є віра багатьох християн. Хочу звернути увагу на те, що священики дуже мало говорять про забобони, мало навчають. Священики повинні дбати про чистоту віри. Не боятися говорити про забобони, які є гріхом проти першої заповіді. Коли людина вірить в забобони, то з цього тішиться тільки диявол. Диявол тішиться також з того, що від недавна ми почали святкувати рік свині, кози, миші, і т.д., а християни складають собі побажання: „Нехай миша принесе в твій дім мир та радість”. Диявол тішиться, що люди відкинули Творця, а поклоняються творінню. Християни забули, що кожен рік – це рік Божий, а мир, радість і добро в наш дім може принести тільки Господь Бог, а не коза, свиня чи будь-яка інша тварина. Диявол тішиться також, коли люди самі до нього приходять, тобто коли йдуть до ворожок, гадалок, чаклунів, коли вірять в гороскопи, йдуть до екстрасенсів. Люди готові повірити всім і всьому тільки не Богові. Християни почали поклонятися іншим божкам.

Маги – це добрий, неконтрольований бізнес. А скільки християн в нашій країні вірять в гороскопи, ходять до ворожок, гадалок, екстрасенсів, котрих є чимало. Проте дуже часто християни самі займаються магією, виправдовуючи себе, що вони займаються білою магією, яка нібито добра. Хочу пояснити, що немає ані білої магії, ані чорної. Джерелом всієї магії є диявол. Нагадую, що виливання воску, викачування яєць, ворожіння на картах, на руках чи будь-яке інше, навіть, якщо вони служать покращенню здоров’я, є тяжким гріхом проти першої заповіді. Різні пороблення, привороти, відвороти, різні порчі – це все справа рук диявола, і багато християн ходять до таких бабок, ворожок за допомогою і за порадою, лишають Бога, церкву, а йдуть в руки диявола.Часто ворожки, чаклунки, провидиці у своїй практиці використовують образки, хрестики, свічки, тобто прикриваються Богом, і тим самим притягують наївних, нещасних людей. Не раз люди кажуть: „Отче , вона молиться”, але насправді, це не молитва, а заклинання. Ми ж чудово знаємо, що диявол є обманщиком, він є дуже інтелігентний, маскується добром, щоб вчинити зло. Біблія навчає нас, щоб ми були обережні. Святий апостол Петро навчає нас такими словами: „Будьте тверезі, пильнуйте, бо супротивник ваш диявол ходить рикаючи наче лев і шукає кого б пожерти ” (1Петра 5,8-9). А люди все ж таки замість Бога вибирають диявола і його знаряддя, тобто ворожок, гадалок, чаклунів, гороскопи, екстрасенсів. Не раз люди маючи великі проблеми замість Бога шукають допомоги в диявола. А Ісус у своїй Євангелії навчає: „Прийдіть до Мене всі втомлені і обтяжені, і Я облегшу вас. Візьміть Моє ярмо на себе й навчіться від Мене бо Я лагідний і сумирний серцем, тож знайдете полегшу душам вашим” (Мт.11,25-30). Люди не раз обходять всіх бабок, ворожок, гадалок, а на кінець приходять до священика і кажуть: „Отче, рятуйте!” Вони не розуміють, що Бог на них чекав, а вони про нього забули.

Я як священик, маю обовязок пригадати вам, що диявол – це зло, а зло породжує тільки зло. Диявол є ворогом Бога і людини, і тому нічого доброго від ворожок, гадалок не треба сподіватися, бо вони є його знаряддям, може навіть самі цього не усвідомлюють. Пам’ятаймо, що ці ворожки, гадалки, чарівники, екстрасенси можуть дуже сильно зашкодити, як нашій душі, так і нашому тілу. Хочу, щоб ви всі це усвідомили. І також старайтеся навчати інших, що забобони, гороскопи, чаклунство, ворожіння, астрологія, носіння амулетів, талісманів – це є тяжкий гріх проти першої заповіді. І люди, які вчинили такий гріх повинні з цього щиро висповідатись. Отже, не дозволяйте дияволові обманути себе, не ходіть до ворожок, не робіть собі шкоди, бо все одно ніякої допомоги ви не отримаєте, лише нашкодите. Вони рекламують себе в газетах, по телебаченні, радіо, нібито хочуть допомогти людям, але не будьмо наївними.

Єдиним спасінням є для нас Ісус Христос. Він є найкращий лікар душі і тіла, відкриймо наші серця і доми для Нього, бо лише Він може нам допомогти, треба лише довіритись і полюбити Його.

Послухаймо, що говорить нам Біблія про магію, тобто про ворожок, гадалок, чаклунів і т.д. В книзі Левит читаємо такі слова: „ Не звертайтеся до тих, хто викликає мертвих, і до чарівників не ходіть, і не доводьте себе до опоганення від них. Я Господь, Бог ваш” (Лев.19,31). „ Чоловік чи жінка, якщо будуть вони викликати мертвих або ворожити нехай будуть віддані на смерть: камінням слід побити їх, кров їхня на них” (Лев.20,22). У книзі Второзаконня читаємо: „ Не повинен знаходитись у тебе той, хто провадить сина свого або дочку свою черех вогонь, віщун, знахар, ворожка, чаклун, чорнокнижник, що викликає духів, чарівник і той, хто викликає померлих; бо мерзенний перед Господом усякий, хто робить це, і за ці ось мерзоти Господь Бог твій виганяє їх від лиця твого; будь непорочним перед Господом Богом твоїм, бо народи ці, яких ти виганяєш слухають ворожбитів і віщунів, а тобі не те дав Господь Бог твій” (Втор. 18,10-14). Також пророк Єремія в своїй книзі говорить: „ Бо так говорить Господь Саваоф, Бог Ізраїлів; нехай не зваблюють вас пророки ваші, які серед вас і ворожбити ваші” (Єр. 29,8). В першій книзі Царів читаємо: „ І помер Самуїл і оплакували його всі ізраїльтяни і поховали його в Рамі у місті його. Саул же вигнав чаклунів і ворожбитів із країни” (1 Цар. 28,3).

Послухаймо науки Католицької Церкви.

Забобони. „Забобони є спотворенням шани, яку ми віддаємо правдивому Богові. Вони виявляються в ідолопоклонстві, а також у різних формах „ворожбитства і чаклунства” (Катехизм Католицької Церкви 2138)

Ворожбитство і чаклунство. ”Бог може обявити майбутнє Своїм пророкам чи іншим святим. Однак праведна християнська поведінка полягає в тому, щоб із довірою віддавати себе в руки Божого провидіння в тому, що стосується майбутнього, й відкидати всяку нездорову цікавість з цього приводу. Необачність може виявитися браком відповідальності” (ККЦ 2115).

“Усі форми ворожбитства треба відкинути: вдавання до сатани чи до демонів, викликання померлих чи інші дії, що помилково передбачають „розкриття” майбутнього, звернення до гороскопів, астрології, хіромантії (ворожіння з допомогою ліній руки і форми пальців), тлумачення віщувань і долі, явища ясновидіння, вдавання до медіумів містять у собі прагнення до панування над часом, над історією і, рештою надлюдьми, як і бажання увійти в спілку з окультними силами. Вони вступають у суперечність із вшануванням і повагою, які поєднані з любовним страхом, що їх ми зобов’язані віддавати єдиному Богові” (ККЦ 2116).

„Усяке вдавання до чаклунства або чародійства за допомогою яких намагаються заволодіти окультними силами, щоб поставити їх собі на службу й отримати надприродну владу над ближнім, – навіть, щоб цим забезпечити його здоров’я, – вступає у важку суперечність із чеснотою релігійності. Ці практики засуджуються ще більше, коли вони супроводжуються наміром зашкодити іншому або коли йдеться про втручання демонів. Носіння амулетів також заслуговує осуду. Спіритизм часто містить у собі ворожбитські або чаклунські практики. Тому Церква нагадує вірним остерігатися їх. Звернення до медицини, названої народною, не узаконює ні викликання злих сил, ні використання легковірності іншої людини” (ККЦ 2117).

Дійсно, люди не раз в своєму житті переживають великі труднощі, проблеми з якими не можуть впоратися, падають духом, падають в розпач, потрапляють в безвихідні ситуації. Не можуть впоратися з ними, не знають де шукатати допомоги і шукають допомоги там, де її немає. Минають Бога, минають Церкву, священиків, а звертаються за допомогою до диявола, за посередництвом гороскопів, ворожок, чаклунів, екстрасенсів, так званих „цілителів”. Тим самим шкодячи собі ще більше. А тим часом Ісус звертається до кожного з нас: „Прийдіть до Мене всі втомлені й обтяжені, і Я облегшу вас. Візьміть Моє ярмо на себе і навчіться від Мене, бо Я лагідний і сумирний серцем, тож знайдете полегшу душам вашим” (Мт. 11.25-30).

Отже, перша заповідь забороняє визнавати інших, вигаданих богів, а каже вірити тільки в єдиного Бога, Його любити, на Нього надіятися, Йому служити і молитися до Нього. Не можна займатися чарівництвом, ворожбитством, вірити в гороскопи, носити амулети, поклонятися злим духам і викликати їх і також вірити в забобони, виливати віск, викачувати яйця, пророкувати майбутнє. Це все є тяжким гріхом.

        Задумаймося, в кого ми віримо, кому поклоняємося, хто є нашим Богом? Якими ми є християнами, на якому місці Бог в нашому житті, яку роль Він відіграє в нашому житті. „Хай не буде в тебе інших богів окрім Мене” .

                       

  Бр. Фіделіс Волністов, OFM

ДУХОВНІСТЬ

Святий Франциск з Ассізі є одним з найвідоміших святих Католицької Церкви. В часи середньовіччя він своїм життям і започаткованим ним францисканським рухом відновив обличчя Церкви. Сьогодні його вшановують не тільки католики, але і християни інших конфесій, і навіть невіруючі.

Докладніше »

Клара народилася у 1194 році в Ассізі в аристократичній родині Фавароне і Ортоляни Оффредуччіо. Її мати під час чування в катедрі Сан Руфіно почула голос, який пророчо звістив їй народження дівчинки: "Не бійся, жінко, ти щасливо народиш ясне світло, яке освітить світ".

Докладніше »

За порадами кардинала Гуґоліна, а також за порадами Братів, Франциск вільний від керування Орденом, мусив достатньо швидко взятися за написання тексту більш змістовного, більш конкретного і більш юридичного.


Докладніше »

"Ідіть, проповідуйте, кажучи, що Царство Небесне - близько. … Не беріть ні золота..., ні торби на дорогу, ні одежин двох,
ні взуття, ні палиці, - бо робітник вартий утримання свого. …"

Євангеліє від Матея (Мт 10:7-16)