БІБЛІОТЕКА

Святий Вечір Різдва Христового в християнській родині

Радісна сімейна “Свята Вечеря”

Скачати

Свято Різдва Христового має дуже урочистий характер. Переживають його в християнських сім’ях як свято родинне, що особливо видно в традиції святої вечері у Вігілію Божого Народження. Майже у кожній домівці прикрашають ялинку. Вона є християнським символом райського дерева. Через свою живу і свіжу зелень навіть взимку стає символом Христа як “дерево життя”, а через прикрашення вогниками, символізує Христа – Світло світу. Під ялинкою часто розміщується вертеп для пригадання народження Господа Ісуса Христа у Вифлеємі.

Найважливішим моментом вігілійного вечора є ділення оплатком. Цей простий звичай має в собі глибокий сенс. До столу сідають разом і примирені і ті, які шукають примирення. При ламанні оплатком не повинні забувати, що він освячений. Ділячись ним, складаємо собі навзаєм побажання. Ці побажання повинні бути щирі і промовлені з любов’ю. Важливим є зоровий контакт: дивлячись собі у вічі, просимо пробачення і дякуємо за все добро, яке один одному вчинили. Одержувач побажань знає, що скеровані слова линуть від серця. Діти складають побажання батькам за все, що для них зробили. Батьки можуть зробити знак хреста рукою на чолі дитини і поблагословити їх. Це дуже просто! Зворушення і сльози підтверджують, що то сам Святий Дух діє через нас. Потім можемо заспівати колядки, напр.: “Нова радість стала…”

А тепер приступаємо до столу, щоб спробувати смачну вечерю (в цей час можна тихенько в микнути колядки на магнітофоні). На завершення вечері можна спільно поспівати. Після радісної святої вечері та гарного родинного співу, сім’я, подібно до пастухів, спільно йде до храму на святкову Службу Божу, яка називається “Пастерка”. Назва походить від латинського слова “pastor” – “пастух” і пов’язана з уривком з Євангелії про запрошення пастухів до гроти Вифлеємської.

У Святвечір стіл повинен бути накритий білою скатертиною, під нею розстелене сіно, на згадку про народження Ісуса Христа в яслах на сіні. В центрі столу свічка, біля неї Святе Письмо відкрите на описі народження Божого Сина (Лука 2).

Оплаток кладемо на тарілку. Вечерю розпочинаємо, коли на небі засяє перша зірка. У кімнаті темно, сутінки розсівають лише гірлянди на ялинці.

Ісусе я довіряю Тобі!

ХРИСТИЯНСЬКА МОЛИТВА НА СВЯТИЙ ВЕЧІР

Голова сім’ї: В ім’я Отця, і Сина і Святого Духа.

Всі відповідають: Амінь.

Запалюється вігілійна свічка .

Голова: Світло Христа.

Всі: Богу подяка.

В микається світло на ялинці:

Голова: Христос ся рождає.

Всі: Славімо Його.

Голова: У цей урочистий момент ми славимо Бога, Отця нашого, за святу ніч, якої Його Син, Ісус Христос народився від Діви Марії. Стараймося вслухатись і пережити подію, яка описана у святій Євангелії від св. Луки.

Читається фрагмент із Нового Завіту ( Лука 2,1 – 14 ).

Тими днями вийшов наказ від кесаря Августа переписати всю землю. Перепис цей, перший, відбувся, коли Сирією правив Киріній. І йшли всі записатися, — кожний у своє місто. Пішов також і Йосиф з Галилеї, з міста Назарету в Юдею, в місто Давида, що зветься Вифлеєм, бо він походив з дому й роду Давида, щоб записатися з Марією, зарученою своєю, що була вагітна. І от коли вони були там, настав їй час родити, і вона породила свого сина первородного, сповила його та поклала в ясла, бо не було їм місця в заїзді.

Були ж у тій стороні пастухи, що перебували в чистім полі та вночі стояли на сторожі коло своїх отар. Аж ось ангел Господній їм з’явився і слава Господня їх осіяла й великий страх огорнув їх. Ангел же сказав їм: “Не бійтесь, бо я звіщаю вам велику радість, що буде радістю всього народу: Сьогодні народився вам у місті Давидовім Спаситель, він же Христос Господь. І ось вам знак: Ви знайдете дитя сповите, що лежатиме в яслах”. І вмить пристала до ангела велика сила небесного війська, що хвалила Бога й промовляла: “Слава на висотах Богу й на землі мир людям його вподобання”.

Після читання Євангелія голова сім’ї продовжує:

– Сьогодні святкуємо прихід на землю Спасителя. Ісус став людиною, щоб нас поєднати з Отцем та з усіма людьми. Помолимось за тих, кого хочемо в цей вечір пригадати та бажати їм добра.

Молитва сім’ї

Голова: Боже, Отче наш, в цю урочисту годину прославляємо Тебе і дякуємо Тобі за ніч, в котру послав нам свого Сина, Ісуса Христа, нашого Господа і Спасителя. Просимо Тебе, дай усім людям і народам дару любові , згоди і життя у мирі:

Далі кожне прохання почерзі читають діти.

– При народжені Ісуса ангели свіщали людям мир. Обдаруй Твоїм миром нас, тут зібраних біля вігілійного стола , а також наших сусідів, друзів та знайомих . Тебе просимо!

Всі: Вислухай нас Господи!

– Всіх людей покинутих, самотніх, хворих та бідних потіш і зміцни Твоєю Доброю Новиною про спасіння . Тебе просимо!

Всі: Вислухай нас Господи!

– Просимо за наших померлих, братів і сестер, обдаруй іх світлом та щастям перебування у вічності Твоєї слави . Тебе просимо!

Всі: Вислухай нас Господи!

– Вчини, щоб кожна родина через Ісуса народженого з Діви і за справою Св. Духа ставалася правдивим домом життя і любові для наступних поколінь . Тебе просимо!

Всі: Вислухай нас Господи!

Всі промовляють «Отче наш…» тримаючи один одного за руки.

З’єднані в любові, молімося спільно так , як нас навчив Ісус Христос: “Отче наш…”

Також за посередництвом Марії, Матері Ісуса, довірмо наші сім’ї, друзів, сусідів, самотніх та хворих Богові: “Радуйся Маріє…”

Голова сім’ї продовжує:

     Молімося: Боже, Ти вчинив так, що ця свята ніч засяяла світлом Твого Сина: вчини, щоб в нашому повсякденному житі, ми були осяяні світлом Твого сяйва. Обдаруй нас усіх миром, щоб ми разом прославляли Твою батьківську доброту. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Якщо в родині є традиція ділитися оплатком (спеціально освяченим білим хлібом), кожний бере оплаток. На початку батько всіх вітає і ділиться оплатком з матір’ю і другими членами родини. Під час вечері не можна включати телевізор, а також не може бути жодних алкогольних напоїв.

Голова сім’ї бере посудину з оплатком і мовить:

    Найцінішим даром Бога для нас є Ісус Христос, даром Його отримали, і Його даром хочу кожному дати. Тільки Він – як той хліб – оплаток – є хлібом, який дає правдиве життя, життя вічне.

Всі: Амінь.

    Потім подає кожному від найстаршого, після чого наступає ділення оплатком і складання побажань.

Молитва перед їжею:

Поблагослови Господи Боже нас і ці дари, які з твоєї доброти будемо споживати. Навчи нас ділитися хлібом та добром з кожною людиною. Через Христа Господа нашого.

Всі: Амінь.

Молитва після їжі:

Дякуємо Тобі, Господи Боже за ці дари, які з Твоєї доброти ми споживали. Через Христа Господа нашого.

Всі: Амінь.

“ Даремно Христос народився у яслах,

якщо Він не народився у ТВОМУ серці…”

Опрацював: бр. Мирон Шалавінський, ofm

ДУХОВНІСТЬ

Святий Франциск з Ассізі є одним з найвідоміших святих Католицької Церкви. В часи середньовіччя він своїм життям і започаткованим ним францисканським рухом відновив обличчя Церкви. Сьогодні його вшановують не тільки католики, але і християни інших конфесій, і навіть невіруючі.

Докладніше »

Клара народилася у 1194 році в Ассізі в аристократичній родині Фавароне і Ортоляни Оффредуччіо. Її мати під час чування в катедрі Сан Руфіно почула голос, який пророчо звістив їй народження дівчинки: "Не бійся, жінко, ти щасливо народиш ясне світло, яке освітить світ".

Докладніше »

За порадами кардинала Гуґоліна, а також за порадами Братів, Франциск вільний від керування Орденом, мусив достатньо швидко взятися за написання тексту більш змістовного, більш конкретного і більш юридичного.


Докладніше »

"Ідіть, проповідуйте, кажучи, що Царство Небесне - близько. … Не беріть ні золота..., ні торби на дорогу, ні одежин двох,
ні взуття, ні палиці, - бо робітник вартий утримання свого. …"

Євангеліє від Матея (Мт 10:7-16)